INVL Logo

Pensijų anuitetas vis dar sunkiai skinasi kelią Lietuvoje

„MP  Pension  Funds  Baltic“  generalinio  direktoriaus  Ramūno  Stankevičiaus  komentaras, publikuotas „Verslo žiniose“, apie priežastis, kodėl pensijų anuitetas Lietuvoje nėra populiarus ir ko galime tikėtis pensijų anuiteto srityje ateityje.

Pensijų anuitetas yra vienas pensijų išmokos būdų, kai pensijų fondo dalyviui iki gyvos galvos mokama periodinė pensijos išmoka. Pensijų anuitetas mokamas pensijų anuiteto sutarties, sudarytos su gyvybės draudimo įmone, kuri vykdo pensijų anuiteto veiklą, ir padengtos vienkartine įmoka iš pensijų fondo dalyvio vardu pensijų fonde sukaupto pensijų turto, pagrindu.

Galima pasirinkti vieną iš dviejų pensijų anuiteto rūšių: 1) standartinį pensijų anuitetą, kai išmoka periodiškai mokama nuo draudimo sutartyje numatytos pensijų anuiteto mokėjimo pradžios iki gyvos galvos, nenumatant garantuoto mokėjimų laikotarpio; 2) pensijų anuitetą su garantuotu mokėjimų laikotarpiu: išmoka periodiškai mokama nuo draudimo sutartyje numatytos pensijų anuiteto mokėjimo pradžios iki gyvos galvos, numatant garantuotą mokėjimų laikotarpį, o, draudėjui mirus garantuotu mokėjimų laikotarpiu, pensijų anuitetas iki šio laikotarpio pabaigos mokamas paveldėtojui. Draudėjui mirus po garantuoto mokėjimų laikotarpio pabaigos pensijų anuiteto mokėjimas nutraukiamas be jokių išmokų.

Mažai paplitęs

Pirmiausia šiuo metu vidutinė Lietuvos gyventojo sukaupta suma pensijų fonduose dar nesiekia 2.000 Eur, o minimali sukaupto pensijų fondų turto riba, kurią peržengus privaloma įsigyti anuitetą, vyrams yra 10.245 Eur, moterims – 10.898 Eur. Vyrams ir moterims nustatyta riba skirtinga, nes šiemet vyrai į pensiją išeina 63 metų ir 2 mėnesių, o moterys – 61 metų ir 4 mėnesių – dėl ilgesnės gyvenimo trukmės moterims pensijų anuitetas turi būti mokamas ilgiau.

Visuomenėje dar nuogąstaujama, kad pensijų anuitetui įtakos turės ilgėjanti gyvenimo trukmė. Tačiau to baimintis nereikėtų, nes pasirinkus pensijų anuiteto rūšį ir sudarius pensijų anuiteto sutartį, išmokos negali būti mažinamos. Tačiau klientui, naujai sudarančiam sutartį, svarbus gyvenimo trukmės rodiklis, nes draudimo įmonės apskaičiuotas pensijų anuiteto dydis taip pat priklauso nuo gyvybės draudimo įmonės biometrinės rizikos vertinimo, šiuo atveju – ilgaamžiškumo. Kuo ilgesniam laikui skaičiuojamos pensijų anuiteto išmokos, tuo jos mažesnės. Rizika, kad gavėjas „pergyvens“ numatytus pinigus, auga su didėjančia gyvenimo trukme, tačiau anuitetai yra visiškai tinkamas būdas stabilumui užtikrinti.

Iki šių metų sausio 1 d. tokią paslaugą Lietuvoje teikė tik viena gyvybės draudimo bendrovė. Nuo šių metų pradžios pensijų anuiteto paslaugą pradėjo siūlyti ir dar vieni draudikai. Tad dabar atsiranda sąlygos konkurencijai ir, tikėtina, kad bendrovės ims konkuruoti dėl dalyvių sukauptų lėšų pensijų fonduose, pavyzdžiui, keisdamos administravimo įkainius.

Prognozuojama, kad pensijų anuiteto populiarumas augs ir dėl dar vienos priežasties, – daugėja pensininkų, kurie kaupia lėšas II pakopos pensijų fonduose. Numatoma, kad anuitetų rinka Lietuvoje įgaus pagreitį po 7–10 metų, kai jie taps privalomi didesnei kaupiančiųjų daliai.

Situacija užsienyje

Daugelyje Europos šalių, taikančių privalomas privačias kaupimo programas, anuitetas privalomas. Kitur, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, pensijai sutaupytos lėšos pagal tam tikras sąlygas gali būti atsiimtos kaip vienkartinės išmokos, nes anuitetas čia neprivalomas ir ne taip paplitęs. Kaip ir Lietuvoje, žmonės neretai tinkamai neįvertina savo finansinės ateities bei savo gyvenimo trukmės ir dažnai renkasi periodines išmokas, kad nors kiek pinigų galėtų palikti paveldėtojams.

Ką dar svarbu žinoti apie pensijų anuitetą?

Turbūt nedaugelis dar žino, kad yra galimybė pensijų anuitetą įsigyti ir nedalyvaujant II pakopos pensijų kaupimo sistemoje. Šią paslaugą teikiančios bendrovės nustato minimalią sumą, nuo kurios yra parduodamas pensijų anuitetas. Anuitetą galima įsigyti iš bet kurių sutaupytų lėšų – ar tai būtų jūsų terminuoto indėlio lėšos, ar lėšos sukauptos savarankiškai III pakopos pensijų fonduose, ar paveldėti pinigai.

Minimali sukaupto pensijų fondų turto riba, kurią peržengus privaloma įsigyti anuitetą, vyrams yra 10.245 Eur, o moterims – 10.898 Eur.