Lietuvoje šiemet taupė du trečdaliai arba 67 proc. šalies gyventojų. Visgi jauniausieji taupyti rinkosi rečiausiai, o taupančiųjų tarp jų buvo vos keturi iš dešimties. Tokia tendencija pastebima jau kelerius metus. Ekspertų vertinimu, skatinant jaunus žmones taupyti, itin svarbus yra tėvų vaidmuo, o mokytis taupyti ir planuoti finansus vertėtų nuo mažų dienų.
Kaip kinta šalies gyventojų taupymo mastas, jau ketverius metus iš eilės rodo turto valdymo bendrovės „INVL Asset Management“ iniciatyva „Spinter tyrimų“ atlikti reprezentatyvūs Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimai.
Mažiausiai taupančiųjų buvo tarp 18-25 metų gyventojų
„Nors pastarieji metai išsiskyrė taupančių gyventojų dalies augimu, visgi viena tendencija išliko. Vertinant pagal amžiaus grupes, šiemet ir toliau išsiskiria jaunimas, tarp kurių taupančiųjų yra ženkliai mažiau“, – sakė „INVL Asset Management“ Pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė dr. Dalia Kolmatsui.
Kaip rodo atlikti tyrimai, lyginant su pernai, teigiančių, kad taupo šalies gyventojų dalis išaugo nuo 62 iki 67 proc. Daugiausiai – per 75 proc. taupančiųjų šiemet buvo tarp sulaukusių 26-45 metų, 46-55 metų amžiaus grupėje taupančiųjų dalis viršijo 70 proc., о 56 metų ir vyresnių grupėje siekė 66 proc. Mažiausiai taupančiųjų šiemet buvo tarp jaunimo – tokį pasirinkimą 18-25 metų apklaustųjų grupėje nurodė 41 proc. respondentų. Taupymo masto skirtumas tarp jauniausiųjų ir vyresnių respondentų matomas jau kelerius metus.
„Jauniems žmonėms tenka susidurti su nemenkais finansiniais iššūkiais, kuriuos lemia savarankiško gyvenimo pradžia. Vis dėlto pradėti planuoti savo finansinius srautus, nusimatyti tikslus ir mokytis atsidėti tam tikrą dalį atlyginimo ateičiai reikėtų vos tik pradėjus dirbti, o jei pavyksta – ir anksčiau. Svarbu suprasti, kam skiriami pinigai, ir juos planuoti, o tam galima pasitelkti ir mobiliąsias programėles“, – sakė specialistė.
Ji atkreipia dėmesį ir į tai, kad taupyti jaunimui būtų lengviau, jei tvarkymosi su pinigais įgūdžiai susiformuotų dar mokykloje. „Čia yra itin svarbus tėvų vaidmuo – pradėti mokyti taupyti reiktų dar vaikystėje. Pavyzdžiui, skiriant vaikams dienpinigių ir duodant jų vis ilgesniems laikotarpiams, taip mokant juos planuoti pinigus ar raginant taupyti didesniems svajonių pirkiniams.
„Paūgėjusiems jau galima padėti susidaryti pirmuosius finansinius planus ir pagalvoti, kaip užsidirbti pinigų. O bene svarbiausias įgūdis – išmokti įsivardinti savo trumpalaikius ir ilgalaikius finansinius tikslus bei suprasti, kaip jų pasieksi“, – sakė D. Kolmatsui.
Nors taupančių gyventojų dalis šalyje šiemet siekė du trečdalius, visgi tyrimas parodė, kad turinčių savo ar šeimos finansinį planą buvo palyginti nedaug –25 proc. respondentų. Vertinant pagal amžių, turinčių finansinį planą daugiausia buvo 26-35 metų ir 46-55 metų amžiaus grupėse – daugiau kaip 30 proc., tarp 18-25 metų gyventojų – 18 proc., tarp 36-45 metų gyventojų – 24 proc., o tarp vyriausiųjų (56 metų ir vyresnių) – 19 proc.
Anksti išmokus taupyti, lengviau tai daryti visą gyvenimą
Pasak finansų specialistės, kuo anksčiau susiformuoja taupymo įgūdžiai, tuo yra lengviau jų laikytis, o anksti įdiegtas įprotis taupyti gali prisidėti prie finansiškai stabilesnio ir saugesnio gyvenimo. Tokiu būdu kaupimas didesniems poreikiams gali tapti ne iššūkiu, o natūraliu pasirinkimu.
Be to, turint reikiamo dydžio santaupų, paprasčiau susidoroti su netikėtais finansiniais sunkumais. Ekspertai pataria, kad finansinį stabilumą užtikrinanti finansinė „pagalvė“ turėtų būti tokio dydžio, jog nebegaunant pastovių pajamų leistų pragyventi bent 3-6 mėnesius. Be to, finansinį gyvenimą palengvina ir taupymas ilgalaikiams tikslams – pvz., didesniems pirkiniams ar pensijai – kuo anksčiau tai pradedama daryti, tuo mažesnes sumas reikia atidėti.
„Taupymas – tai tarsi finansinės higienos dalis. Tėvai kasdienio finansų tvarkymo pamokomis bei savo geru pavyzdžiu gali padaryti didelę įtaką būsimam savo vaikų finansiniam stabilumui“, – pabrėžė ekspertė.
„Invaldos INVL“ grupei priklausanti „INVL Asset Management“ valdo pensijų ir investicinius fondus, alternatyvias investicijas, individualius portfelius. „Invaldos INVL“ grupei priklausančioms įmonėms daugiau kaip 200 tūkstančių klientų Lietuvoje ir Latvijoje bei tarptautiniai investuotojai patikėjo valdyti virš 850 mln. eurų vertės turto.
Pastaba: skelbiant tyrimų duomenis, prašome nurodyti informacijos šaltinį.
Nuo 2023 m. gruodžio 1 d. INVL paslaugos privatiems klientams sujungtos su Šiaulių banko mažmeninėmis paslaugomis. Prašome pasirinkti Jus dominančią temą SB.lt svetainėje.
Nuo 2023 m. gruodžio 1 d. INVL paslaugos privatiems klientams sujungtos su Šiaulių banko mažmeninėmis paslaugomis. Nuo šiol asmeninę informaciją rasite prisijungę prie savitarnos SB.lt svetainėje. Prisijungimo būdai nesikeičia.